Ruth Kvarnström-Jones "Grand Hôteli fenomenaalsed naised"


Varrak 2024, tõlge Krista Suits, 488 lk

Jõulude ja aasta alguse vaheline aeg on mu lemmik. Seekord jäin tõbiseks ja mõnus ajaveetmine väljaspool kodu jäi ära. Käiku läks plaan B, alati kindel ja lohutav variant ehk lugemine...

Tegevus viib 20. sajandi alguse Stockholmi, kus särava kalliskivina köidab möödujate pilku Grand Hôtel. Stiilsesse ja mainekasse hotelli saabub külalisi nii Rootsi kui Euroopa koorekihist. Vähesed teavad hästi varjatud saladust, et uhke asutus töötab kahjumiga. Kriisist võib Grand Hôteli välja tuua vaid võimekas ja provintsihotellide juhtimises kogenud Wilhelmina Skogh. Wilhelminal ja ta alluvatel seisavad ees nii ühised rõõmud kui tõsised katsumused...

Ootuspäraselt oli sisuks hotelli erinevate ametite igapäevatöö köögipool, omavahelised suhted, intriigid, pürgimised ametiredelil, tööalane klatš, eraelu, hoolega hoitud saladused, unistused. Tunnistan, et see oli vist naiselik uudishimu, mida omal moel rahuldasin. Hea oli lugedes kõigisse nendesse eludesse piiluda, täiesti avalikult ja häbenemata. 

Ka kergemates ilukirjanduslikes teostes nagu see, meeldib mulle sisulist väärtust leida. Hotellidirektor Wilhelmina Skogh on reaalselt eksisteerinud ja autor on teinud romaani kirjutamiseks eeltöö, et teda võimalikult autentsena kujutada. Sihikindel, arukas, ajas arenev, ennastkehtestav, suure töövõimega, tähelepanelik, karm, aga õiglane, mõistev. Karismaatiline inimene, kellel oli palju toetajaid aga ka vastasseisjaid. 

Ausus hoiab aega kokku.
Pole mõtet kustutada üks tulekahju ja süüdata teine.
Head kombed ei maksa midagi, kuid on palju väärt.

Arvestades, et tollases meestekeskses maailmas oli naisena tööalaselt, eriti juhtival kohal, ennast tõestada raske, võib öelda, et Wilhelmina oli tõesti fenomenaalne daam. Ja mitte ainult tema, sest naiste püüdlused, karjäär, valikuvabadus ja otsustamine oma elu üle puudutavad teisi tegelasi isegi rohkem. 

Huviga lugesin põhimõtetest ühe noobli hotelli laitmatuks toimimiseks. Usun, et tänapäevaks on vaid pisiasjad muutunud. Koostöö, lojaalsus, pühendumine ja motivatsioon viivad sihile. Teada on seegi, et kala hakkab mädanema ikka peast.

Mulle meeldis, vahelduseks viimasel ajal loetule oli see hoopis teistsugune lugu. Lugesin põdemise päevadel enesetunde järgi, raamat sai läbi ja tervis tuli ka tagasi. Sarja "Stockholmi pärlid" teist osa loodan samuti peatselt eesti keeles lugeda! 

🐾



Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Margus Luik "Elu Elisabethiga"

C. K. McDonnell "Kummalised sõnumid"

Minu lugemise aasta 2024