Anne Berest "Postkaart"
Oma juurte otsimine ja mineviku avastamine meeldib mulle nii raamatutes kui isiklikus mõttes. Pean oluliseks teada ja mälus hoida neid, kes olid enne mind.
Kirjanik Anne Beresti vanemate postkasti saabub 2003. aasta alguses postkaart, millele on kirjutatud vaid neli nime. Nimed kuulusid tema ema Lélia vanavanematele, tädile ja onule, holokausti ohvritele, kes hukati aastal 1942 Auschwitzi koonduslaagris. Aastate möödudes otsustab Anne välja selgitada, kes kaardi saatis ja miks. Abiks ema, sõbrad, eradetektiiv, grafoloog ja paljud teised, rullubki tema ees lõpuks lahti Rabinovitchite viie põlvkonna lugu.
Muidugi leidub siin ajalooga seotud traagika kõrval ka inimlikku eludraamat...
Samuti mõtiskletakse loos antisemitismi ilmingute üle tänapäeval, mis paratamatult viib mõtted vaenu ja sõdade juurde kaasaja maailmas. Kurb, et keegi peab 21. sajandil varjama oma identiteeti, sest on "valest" rahvusest.
Esimene pool loost polnud just kerge lugemine. Kuigi holokausti teemal jutustatakse siin võimalikult diskreetselt (ei leia paremat sõna), ilma lausa detailidesse laskumata, meenus mulle kohe mujalt kuuldu, loetu, filmidest nähtu. Kannatusi lihtsalt ei saa ilustada! Raamat kätkeb autori uurimust ja perekonnalugu, mis lugedes reaalsustaju veelgi õhutas. Tundeid ei kergendanud teadmine, et teos on loodud ilukirjanduslikus võtmes. Aga hea raamat peabki puudutama ja andma mõtisklemist. Ja seda ta tõesti tegi. Minu jaoks oli romaan üks viimase aja elamuslikumaid lugemisi!
🐾
Kommentaarid
Postita kommentaar